ייעוץ עסקי ותוכנית עסקית

ייעוץ עסקי ותוכנית עסקית

ייעוץ עסקי והתוכנית עסקית
הייעוץ העסקי הפך בשנים האחרונות לחלק חשוב בהצלחת עסקים והתפתחותם. הייעוץ עוזר לעסק להתקדם ולרווחים בעסק לעלות, הייעוץ העסקי נותן פתרונות ומידע הדרוש להצלחת העסק, הדרכה של גישות ושיטות, לווי עסקי וייעוץ פיננסי.
על היועץ העסקי להיות נשען על מאפייני ידע או הנחיות שמקורן בהשכלה, ידע מצטבר  וניסיון מקצועי (או עסקי). היועץ העסקי הוא בעל ידע והשכלה רחבה בתחומי הניהול והעסקים, כשמקובלות התמחויות רבות ושונות.
הייעוץ העסקי חשוב להצלחת העסק, בשל השינויים שמתחוללים בעסקים כיום. שינויים אלו יוצרים סביבה עסקית לא יציבה, וכתוצאה מכך חייבים בעלי עסקים ומנהלים להבנה רחבה ומקצועית בכל תחומי ניהול העסק על ידי אנשים מקצועים ומנוסים בתחום זה, על מנת לשמור על יציבות עסקית והתאמת העסק לסביבה העסקית בה הוא נמצא.
בעולם כל תחום הייעוץ הניהולי הכולל: ייעוץ עסקי, ייעוץ לניהול, וייעוץ לארגונים מהווה דבר עיקרי בהתנהלות העסקית המודרנית, כשבישראל קיימת פעילות ענפה בתחומים אלו לאורך עשרות שנים הן על ידי המט"ים (מרכזי טיפוח יזמות) והן על ידי יועצים עצמאים וחברות ייעוץ פרטיות.
כאשר מתכוונים לבצע פעולה כמו הקמת עסק או פיתוח העסק הקיים, בנוסף לייעוץ העסקי, חשוב לבצע תוכנית עסקית.
התכנית העסקיתהיא מסמך חשוב בניהול נכון של העסק, ומכיני התוכנית צריכים להיות בקיאים ביעדי המיזם המתוכנן. גם בכדי לקבל הלוואה, מענק או לגייס משקיע תידרשו, במרבית המקרים, להכין תוכנית עסקית שתעזור לכם לתכנן ולשפר את ייעול העסק שלכם בעתיד. התוכנית העסקית מתמקדת בעסק, בפוטנציאל השוק שלו ובתחזיות הפיננסיות, ידוע כי תוכנית עסקית שמשאירה רושם חובבני עשויה להקטין את הסיכוי של המיזם לגייס כסף ממשקיעים פרטיים או מקרנות הון.
התוכנית עסקית,מותאמת ומשתנה בהתאם למודל העסקי והאסטרטגיה של העסק. וכוללת כמה דברים מרכזיים- תיאור הרעיון העסקי, תיאור השוק, האסטרטגיה ועוד, סדר הצגת הדברים משתנים מעסק לעסק בהתאם למהות ותוכנו של העסק.
התוכנית העסקית מתמקדת להשיג שתי מטרות:
האחת- מטרות פנים של העסק ויצירת התרבות העסקית, הדרושה להערכות חדשה או למיזם חדש בחברה.
השניה- מטרות חוץ, שיווק מיזם חדש לגורמים מממנים, גיוסי השקעה או הלוואות מגורמים פיננסיים.
השיקולים בתוכנית העסקית בדרך כלל יהיו- מטרת בניית התוכנית העסקית, הקורא הפוטנציאלי של התוכנית, רמת מורכבות העסק, רמת הסיכון וגובה ההשקעה בעסק.
בנוסף רצוי אחת לתקופה לבחון את התוכנית העסקית הקיימת ולעדכן אותה, מכוון שישנם שינויים רבים שמתחוללים בסביבה העסקית כיום.